Посадка лілій
Лілії – це квіти, які в основному вирощують з цибулин, хоча існує і такий спосіб, як вирощування Лілій з насіння. У цьому випадку рослини менше хворіють, набувають стійкості до вірусів і шкідників. Але більшості квітникарів цей спосіб здасться занадто трудомістким, адже вирощування Лілій з насіння вимагає не тільки терпіння, але й часу. Від висівання насіння до цвітіння може пройти 5-6 років.
Тому ми будемо говорити тільки про вирощування Лілій з цибулин.
Один з головних етапів у процесі розведення Лілій – їх правильна посадка. Хоча ці квіти вважаються менш вибагливими до вибору місця, ніж, наприклад, тюльпани, помилки в висаджуванні можуть призвести до того, що Лілії не будуть цвісти або взагалі згниють ще в цибулині.
Отже, коли виконується посадка Лілій…
Саджаємо лілії і восени, і навесні
Головне, що потрібно знати про посадку лілій, це те, що ви їх висаджуєте не на рік, і навіть не на два. Цибулини цих квітів повинні рости на одному місці близько 4-5 років, набираючись сил. Постійне щорічне викопування їх послабить, і, як результат – на перший рік після посадки квіти бувають дрібніше, ніж у наступні роки.
Лілії можна висаджувати в грунт як з осені, так і безпосередньо на початку вегетації – навесні. Я, наприклад, віддаю перевагу це робити восени, щоб досягти більш раннього цвітіння. Такі цибулини вкорінюються ще до настання морозів.
До того ж, якщо ви купили посадковий матеріал влітку, то до наступної весни він може зіпсуватися. Цибулини Лілій всихають швидше, ніж цибулини тюльпанів, а втрата вологи призводить іноді до того, що рослина так і не зацвітає. Якщо ви помітили, що цибулина втратила пружність, терміново висаджуйте її в грунт.
Єдина причина, за якою є сенс висаджувати цибулини навесні, це зміна ділянки. Наприклад, ви хочете засадити ліліями місце на ділянці, яке ще зайнято іншими квітами, чий вегетаційний період закінчується в жовтні-листопаді (наприклад, хризантеми). Або у випадку, якщо ви хочете на місці під клумбу з ліліями оновити грунт – додати добрива, підсипати свіжої землі. Тоді навесні цю ділянку бажано перекопати і тільки після цього висаджувати цибулини Лілій.
Куди висаджувати Лілії
Як я вже згадувала, Лілії повинні рости на одному місці не менше 4-5 років. Так що відразу вибирайте постійну ділянку для клумби.
Грунт на місці, де буде проводитися посадка Лілій, повинен бути добре дренованим, вільно пропускати воду при поливі, щоб волога не застоювалася. Грунт може бути навіть наполовину піщаним або суглинним – Лілії не люблять важкі грунти.
Але все ж таки, для того, щоб ви могли милуватися красивими, великими квітками, земля повинна бути родючою, а не порожньою. Так що за кілька місяців до посадки в грунт бажано внести органічні або мінеральні добрива. Також бажано удобрити грунт, коли з'являться перші паростки Лілій навесні.
Висаджують цибулини на глибину близько 20 см, але якщо вони занадто молоді і невеликого розміру, то й ямка повинна бути значно дрібніша. Так що глибина посадки залежить від величини цибулини Лілії.
Мені подобається висаджувати Лілії групами по 3-4 рослини, не роблячи великих проміжків між ними. Так виходить дуже гарний букет з лілій прямо на грядці. Але не варто забувати, що цибулинці потрібно рости, тому навіть при такій посадці проміжок повинен бути не менше 10-12 см. А якщо у вас ще й крупноквітковий сорт, то краще посадити їх на відстані 15-18 см одна від одного.
Глибина посадки цибулин Лілій залежить від їх розміру. Великим цибулинам потрібна ямка глибиною 15-20см, також потрібно додатково зробити поглиблення для коріння – 10 см. Низькорослі сорти висаджують на глибину – 10-12 см і додатково 10 см для коренів. Дітки можна прикопувати на глибину 4-5 см.
Коли будете висаджувати цибулину Лілії, підсипте на дно в ямки родючої землі, і зверху також присипте нею. Так цибулинка отримає запас мінеральних добрив для початку розвитку.
Тонкощі висаджування Лілій
При посадці Лілій виконуйте правило висоти рослин. Більш низькі сорти потрібно висаджувати ближче до доріжок, а рослини з довгими стеблами – в середині ділянки.
Сама ділянка для Лілій має бути сонячною, але добре, якщо у найспекотніші денні години туди потрапляє тінь – це продовжує терміни цвітіння, тому що пряме сонячне світло обпікає квітки.
Дуже подобається ліліям, якщо знизу їх стебла захищені від палючого сонця, тому можна разом з ними посадити якісь низькорослі квіти: маргаритки, фіалки. Їх листя буде зберігати вологу, необхідну цибулині.
Також можна з появою паростків обкласти грунт навколо Лілій шаром органічної мульчі: хвоя, суха трава, тонкі шматочки кори
Цікаво знати
Посадка крокусів
Автор: Вероника Викторова Дата: .
Крокуси в нашому розумінні – це весняні квіти. Тому більшість сортів цієї рослини потрібно висаджувати в грунт під зиму, тобто восени, у вересні-жовтні. Якщо ви хочете отримати красиво квітучі крокуси до наступної весни, то повинні купити бульбоцибулини крокусів вже влітку.
Але є й осінні сорти крокусів, вони зацвітають у серпні-вересні. Їх цибулини потрібно висаджувати влітку (у липні – серпні). Такі Крокуси більш вибагливі і потребують більш ретельного догляду, прополювання та поливу. Тому вони менш популярні.
Крім того, дуже часто крокуси висаджують у вазони, щоб порадувати себе їх цвітінням ще взимку або отримати гарний живий букет до певного свята.
Як висаджувати Крокуси
Крокуси найкраще висаджувати близько один до одного, так як самі бульбоцибулини невеликі, та й квітки невисокі, і поодиноко виглядають гірше, ніж у групах. Але й не впритул один до одного, тому що вони нарощують діток. Тому бульбоцибулини розміщують на відстані 3-5см один від одного. Посадка крокусів великими групами дає можливість отримати красиво квітучу полянку-клумбу, яка навесні прикрашає ділянку або сад. Після відцвітання на місці крокусів можна посіяти однорічники.
Глибина посадки крокусів залежить від розмірів бульбоцибулин. Дрібні заглиблюють на 4-5см, а для великих бульбоцибулин знадобиться лунка 10-12см. Не треба їх закопувати глибоко, оскільки у крокусів втягується коріння, тобто бульбоцибулини самі по собі після відцвітання рослини трохи заглиблюються в грунт.
Місце для посадки крокусів
Ділянка, на якій ви будете висаджувати крокуси, має бути добре освітленою і дренованою. Особливо важливий хороший відхід води, адже її застій призводить до того, що цибулини хворіють і гниють.
Тому найбільш підходить ділянка з супіщаним легким грунтом. Якщо він дуже щільний, розсипте рівним шаром крупнозернистий пісок і перекопайте його – так ви поліпшите стан грунту.
Завчасно перед посадкою крокусів грунт потрібно удобрити. Для цього в нього вносять компост або мінеральні добрива з високим вмістом калію і фосфору, але не азоту (!).
Також дуже важливо, щоб крокусам було достатньо світла, тому вибирайте відкритий, не затінений деревами ділянку, інакше крокуси погано розквітають і можуть в'янути прямо в бутонах.
Правда, за моїми спостереженнями, краще, якщо з підвітряного боку (звідки у вас часто задувають вітри) ділянка буде чимось огороджена, тому що від протягів і вітру ніжні квіти хиляться, а пелюстки облітають.
Посадка крокусів у горщики
У вазонах крокуси вирощують до якогось свята чи щоб порадувати себе першими весняними квітами раніше. Для всього процесу вигонки бульбоцибулинам крокусів потрібно близько 3,5 місяців (15 тижнів).
При цьому, якщо ви хочете отримати крокуси до Нового року, їх посадка проводиться в середині вересня, а якщо до Дня Святого Валентина – у перших числах жовтня. А в подарунок до 8 Березня крокуси потрібно посадити приблизно 15 листопада.
Сам процес вигонки передує період охолодження цибулин. Тобто можна купити цибулини крокусів влітку і потім 1 тиждень зберігати їх при звичайній літній температурі (30-35°С), потім 2 тижні – у більш холодному приміщенні, а до 10 серпня – в погребі чи підвалі при температурі 17°С. А потім до моменту посадки – у холодильнику при температурі 9°С.
Потім цибулини крокусів потрібно висадити в вазон з великою кількістю дренажу і практично піщаним грунтом. При вигонці цибулина повністю сама живить квітку.
Бульбоцибулини в горщиках розташовують дуже щільно одна до одної, адже вони не будуть, як на грядці, розростатися і утворювати діток. До того ж така посадка крокусів у вазонах дає дуже красивий, живий квітучий букет, який можна презентувати до свята.
Гіацинти, як і багато які інші цибулинні весняні квіти, потрібно висаджувати в грунт ще з осені. Найкращий час для посадки Гіацинтів – кінець серпня-вересень. А значить, купувати цибулини Гіацинтів потрібно в середині літа. При посадці Гіацинтів потрібно враховувати їх особливості. Наприклад, любов цих квітів до сонячного світла. Також є у Гіацинтів і вимоги до грунту і рівня вологості.
Грунт для Гіацинтів
Гіацинти полюбляють легкі структурні грунти, добре дреновані і водопроникні. Краще всього, якщо на ділянці, де ви плануєте висаджувати ці квіти, грунт складається з суміші гумусу і піску. Добрива найкраще додавати при посадці в кожну лунку.
Якщо грунт на ділянці важкий, його можна поліпшити, додавши у великій кількості пісок і компост. А кислий грунт потрібно обов'язково вапнувати: Гіацинти не люблять кислу реакцію грунту.
Дуже важливо, щоб ділянку для Гіацинтів не підтоплювали талі води. Застій води, та ще в холодні весняні місяці, дуже шкідливий для цибулин Гіацинтів.
Перед посадкою грунт потрібно глибоко і добре перекопати, адже Гіацинти мають потужну кореневу систему, тому розпушувати грунт потрібно на глибину близько 30-40см.
Місце під сонцем
Гіацинти дуже люблять сонце, тому для посадки потрібно вибирати відкриту ділянку на сонці або в легкій напівтіні.
Незважаючи на те, що для закладки повноцінної квіткової стрілки Гіацинт має потребу в темряві і прохолоді, після появи квітконосу йому потрібно забезпечити хороше освітлення, інакше він буде надмірно витягатися, стане слабким і тонким. Такому квітконосу важко утримати важке пишне суцвіття Гіацинта.
Відмінно Гіацинти виглядають в ярусних посадках. А ще їх можна висадити так, щоб вийшов візерунок, що складається з різнокольорових плям суцвіть. Але поодинокі Гіацинти теж прекрасні.
Гіацинти можуть заповнити нижній ярус між іншими ранніми квітами – нарцисами, тюльпанами.
Якщо у вас немає садової ділянки, ви можете висадити їх у вазони і виставити горщики з гіацинтів на терасі будинку або на балконі.
Посадка Гіацинтів: деталі
Висаджувати цибулини Гіацинтів потрібно в серпні-вересні. Вони не вимагають щорічної пересадки, ці квіти успішно ростуть і цвітуть на одному місці 3-5 років. Дітки утворюються на цибулинах на 3-4 рік, і в цей час їх можна викопувати і розділяти для індивідуальної посадки. Саме таким чином відбувається розмноження Гіацинтів. Якщо цибулини не викопувати більш довгий період часу, рослини дрібнішають і квітки втрачають декоративність.
Посадка Гіацинтів виконується з розрахунку, щоб до морозів цибулини Гіацинтів встигли вкоренитися і заглибитися в грунт.
Перед посадкою ділянку потрібно глибоко перекопати – на 30-40см (приблизно штик лопати) в глибину. Коренева система гіацинтів надзвичайно потужна і має властивість проростати вглиб.
Кожна цибулина висаджується в окрему лунку. Відстань між ними повинна бути близько 15-20см. Глибина лунок залежить від розмірів цибулин, але в середньому Гіацинт потрібно висаджувати на глибину 15-20см. При посадці в кожну ямку бажано додати добриво.
Після розміщення в лунці кожна цибулина поливається, потім місце посадки присипається землею. Бажано замульчувати грядку компостом: це захистить цибулини і одночасно забезпечить посаджені рослини додатковим харчуванням.
Якщо висаджуєте дитинку, то краще і пересадку, і саму посадку виконувати саме в серпні, так дитинка встигне адаптуватися до нових умов. На підростання маленьким цибулинкам потрібно 2 роки. Тому зацвітають вони, як правило, на 2-3 рік.
Посадка тюльпанів
Тюльпан відноситься до багаторічних зимуючих цибулинних квітів. Ранньою весною він служить прикрасою нашого квітника, ділянки, дачі. Коли ми плануємо на ділянці чи дачі розміщення цієї квітки, то можемо скласти різні весняні композиції, використовуючи різноманіття забарвлення квіток, а також їх висоту від 10 до 70 см. Гарні ланцетоподібні м'ясисті листки можуть мати забарвлення від темно-зеленого до сизувато-зеленого. Вони теж будуть прикрашати весняні квітники.
А якої різної форми можуть бути квіти тюльпана - махрові, піоноподібні, кулясті, чаркоподібні, лілейні, чашоподібні, попугові та інші, забарвлення від білого до майже чорного.
Розмножують тюльпани дітками (дочірніми цибулинами) і цибулинами. Після цвітіння на місці відмерлої старої цибулини утворюється цибулина заміщення. Вона буде цвісти на наступний рік. А навколо неї виростають дочірні цибулини. Вони зацвітуть тільки через 3 - 4 роки. Я зазвичай їх висаджую окремо на ділянці для дорощування.
Щоб діток цибулин у тюльпана було більше, потрібно після цвітіння видалити квітконосній.пагінець. А ось листя потрібно зберегти. Влітку у тюльпанів спостерігається період спокою. Викопування проводитися через 7-10 днів після пожовтіння листя. Не затягуйте з терміном збирання, інакше старі гнізда в грунті можуть розсипатися, буде важче вибирати дітки. Цибулини просушуються в тіні. Потім сортуються за розміром на великі і ті що подрібніше, дітки (дочірні цибулини) теж сортують. Так їх і висаджують по розбору.
Зберігати цибулини та дітки до часу посадки тюльпана восени необхідно спочатку 4 тижні при температурі близько +25 ˚ С, а потім місяць при +17 ˚ С. Далі до самої посадки тримати при температурі +11 - +13 ˚ С. При чому до висадки тюльпани повинні добре провітрюватися. У закупорених коробках вони можуть загнити.

Коли садити тюльпани?
Час посадки тюльпанів припадає на ті ж терміни що і інших цибулинних - це друга половина вересня, перша половина жовтня, в північних районах висадка у вересні, на півдні садити в жовтні.
Хоча терміни посадки тюльпанів припадають на осінь, але землю починаємо готувати з кінця літа. За місяць до висадки цибулин потрібно перекопати ділянку, вносячи одночасно перегній або компост, а так само мінеральні добрива - суперфосфат з розрахунку 40 грамм на 1 кв.м. Можна внести комплексне добриво, наприклад, нітроамофоску. Суперфосфат можна внести безпосередньо в луночку, коли будемо садити тюльпани.
При плануванні ділянки для посадки тюльпана вибирайте сонячне місце, але можна і півтінь, але обов'язково з рихлим і добре удобреним грунтом.
Перед висадкою в грунт цибулини тюльпанів витримати в розчині марганцівки. Його готують з розрахунку на 5 літрів води 1,5 грама. Час знезараження 2 години при температурі близько 30 ˚ С. Можна так само після обробки перед посадкою тюльпани опудрить сумішшю з 1 частини ТМТД, 1 полімікродобрива, 3 золи.
Як посадити тюльпани?
Підійшли наші терміни посадки восени. Час робити лунки. Головне це глибина посадки. Запам'ятайте, глибина посадки тюльпана дорівнює триразовій висоті висаджуваної цибулини. Ось тому ми їх і сортували, щоб не робити окремо під кожну цибулину тюльпана луночку. При недостатній глибині підвищується можливість виникнення пістрявості квітки (пестролепестности, пестроцветность) . Відстань при посадці між цибулинами 12 - 15 см, а між рядами 30 - 35 см. Чим більший за розміром посадковий матеріал, тим більше між ним відстань при посадці.
Цибулини тюльпана садити краще в зволожений грунт, перед посадкою борозни поливаємо, якщо суха погода. Терміни висадки повинні бути не пізніше рекомендованих, томущо рослини не встигнуть вкоренитися до настання морозів. Тюльпани взимку потребують укриття, незважаючи на те що це багаторічна зимуюча квітка. Перед замерзанням грунту посадку вкрити перегноєм, торфом або ж просто сухим листям, травою без насіння, соломою. Теплої зими обходяться і без укриття.
Навесні знімається укриття. Вирощування тюльпанів досить таки просте. Проводиться підживлення азотними добривами, іноді навіть по снігу. Друге роблять в період бутонізації, трете - через 10 днів після другого. Як азотне добриво можна використовувати при вирощуванні й витяжку з курячого посліду. Але тут головне її добре розвести водою і не спалити рослини. А після внесення обов'язково змити з листя, поливаючи просто водою. Підживлення поєднуються з поливами.
Зараз багато добрив для позакореневих підживлень, спеціально вироблених для квітів. Вони приносять позитивний ефект і допомагають наростити гарні цибулини. Так само можна використовувати 0,05% розчин бороної кислоти.
Зрихлюємо, поливаємо, удобрюємо і знову викопуємо. Ось і весь процес вирощування тюльпанів.